Zateplení fasády domu může přinášet finanční úspory a tepelnou pohodu po desítky let. Zateplování je v dnešní době velmi populární, ale přesto jde o poměrně velký a relativně nákladný zásah.
Nedodržení technologických postupů nebo nevhodně navržená řešení očekávaný efekt činí neefektivním a také vám umí pořádně zkomplikovat život. Na co si dát pozor před tím, než se pustíte do zateplování fasády?
Nevhodný nebo neupravený podklad pro zateplování
Lepit tepelnou izolaci na uvolněnou, poškozenou nebo neočištěnou fasádu je chyba, která se vám časem vymstí. Při zateplování na nevhodném podkladu hrozí opadávání izolace nebo šíření plísně pod povrchem zateplení.
Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, soudržný a pevný, bez prachu, mastnoty, plísní, výkvětů, trhlin, prasklin nebo jinak narušených míst. Proto se doporučuje před procesem omytí tlakovou vodou. Pozor, zateplovací systém nenahrazuje hydroizolaci ani sanační systém. Pokud je stavba vlhká, je třeba provést řádnou hydroizolaci. Problémy při zateplování může způsobit i stará omítka, kterou je nutno odstranit. Stabilní omítky stačí zpevnit penetrací.
Nesprávné lepení tepelné izolace
Častou chybou je nesprávné nanesení lepidla na plochu izolace. Standardní lepení izolantu se zpravidla realizuje nanesením rámečku lepidla po obvodu desek do dvou až tří vnitřních bodů. Lepidlo by mělo pokrývat desku minimálně na 40 procentech.
V případě aplikace izolace v oblasti soklu s keramickým obkladem nebo kotvení hmoždinek jen do plochy desky je to 60 procent. Nezbytné je používat lepidla nebo pěny, které jsou certifikovány pro příslušný zateplovací systém. Použití jiných výrobků je v takovém případě nevhodné, protože negativně ovlivníte funkci zateplení.
Nedostatečné kotvení
Důležitou částí procesu zateplování je správné ukotvení fasádního polystyrenu nebo fásádní minerální vlny. To se provádí pomocí fasádních hmoždinek a fasádního talířku. Způsoby kotvení mohou být různé, ale obecně se doporučuje šest až dvanáct fasádních kotev na 1 m2. Po zatvrdnutí fasádního lepidla se hmoždinky umisťují do vyvrtaných děr ve zdivu.
V tomto kroku je třeba si dát velký pozor na zatvrdnutí lepidla, což může trvat dva až tři dny. Zabráníte tak dodatečným pohybům izolace, protože už milimetrový pohyb může zapříčinit problémy.
Pozor na spáry mezi izolačními deskami
V důsledku nesprávného založení zateplení může docházet ke vzniku spár mezi izolanty. Pokud se jedná o spáru do 4 mm, je možné ji vyplnit tepelněizolační pěnou po celé tloušťce izolantu. Spáry větší než 4 mm jsou nepřípustné. Zateplení je třeba realizovat tak, aby byla zajištěna dostatečná rovinnost. Toho dosáhnete správným založením zateplení i precizním překládáním a lepením izolačních desek.
Nesprávné založení zateplovacího systému (ETICS)
S touto chybou se lze setkat u nerovných fasád renovovaných domů. Pro správné založení se používají certifikované zakládací profily s okapem. K jejich vyrovnávání se používají dilatační podložky o tloušťce od 1 do 10 milimetrů. Staré, ale stále často používané hliníkové lišty způsobují značný liniový tepelný most, a proto je vhodnější použít modernější plastovou variantu. Jejich výhodou je, že se výrazně nerozšiřují.