Sobota, 13 dubna, 2024
bydlení

Strojní sádrová omítka MP-75, MP-75L, MP-75D

- Komerční sdělení -aktuality

Sádra je jeden z nejstarších stavebních materiálů. Již tisíciletí je oceňována díky svým vlastnostem a komfortu, který vytváří. Knauf je jedním z nejzkušenějších výrobců sádrových tmelů, stěrek a omítek.

Specifikace:
Jednovrstvá sádrová omítka pro stěny a stropy. Umožňuje vytvoření jednovrstvé omítky v tloušťce od 8 do 50 mm, je vhodná do všech vnitřních místností včetně domácích kuchyní a koupelen, kde vzdušná vlhkost nepřekročí 70 %. Určena především pro strojní, na menších plochách i pro ruční nanášení na cihlové zdivo, pórobeton, beton, vyzrálé vápenocementové, cementové a sádrové omítky, sádrokartonové desky a hrubé omítkové podklady. Je vydatná, jednoduchá na zpracování a umožňuje vytvořit ideálně vyhlazený povrch s výbornou paropropustností.

Složení:
Suchá maltová směs, je složena z anorganického pojiva, plniva a hygienicky nezávadných chemicky zušlechtěných přísad.

Použití:
Strojově a ručně zpracovatelná suchá maltová směs pro vnitřní použití.

Podklad:
Podklad musí být maximálně rovný, suchý, pevný, čistý, rovnoměrně nasákavý, zbavený prachu a všech nečistot (např. olej, mastnota, případně zbytky izolačních nátěrů, solné výkvěty), nesmí být voděodpudivý. Betonový podklad musí být vyschlý a vyzrálý, dostatečně dotvarovaný, starší než min. 2 měsíce (při dostatečné možnosti vysychání) a 3 měsíce (při zhoršených podmínkách vysychání např. zvýšená vlhkost; vždy zajistit alespoň 60 dní bez mrznutí) a vlhkost pod 3 % hm. (měřeno karbidovou zkouškou CM – přístrojem). Doporučeno maximálně hm. % vlhkosti pro ostatní materiály: Cihla, zdivo omítka < 3 % Pórobeton < 4 % Přichycení elektroinstalací provést pomocí sádry Bau – und Elektrikergips.

Příprava podkladu:
Z betonových povrchů odstranit všechny výkvěty a odbedňovací olej. Podklad nevlhčit, ale opatřit vhodnou penetrací. Kovové elementy podkladu natřít antikorozním přípravkem. Prašné nebo křídující omítky opatřit penetrací Knauf. Staré nátěry (hliníkové nebo nedostatečně nasákavé) a štuky vždy odstranit až na soudržný podklad, očistit a natřít penetrací Knauf. Pálené, cihlové a vápeno pískové zdivo, pórobetonové tvárnice: Např. Knauf Grundiermittel; Beton: Knauf Betokontakt; Sádrokartonové desky: Knauf Putzgrund; Minerální podkladové omítky (vápenocementové, cementové, sádrové): Knauf Betokontakt; Lehké dřevovláknité, cementotřískové stavební desky, EPS a XPS: Knauf Betokontakt. Do omítky následně celoplošně osadit ve svislém směru armovací tkaninu (síť) R 85 pro omítky s přesahem min. 10 cm. (vždy předem konzultovat s aplikačním technikem sp. Knauf).

Strojní zpracování:
Omítku rozmíchat s čistou vodou pomocí strojní techniky. PFT G4, šnek D6-3.

Při strojním zpracování směs rovnoměrně stříkat na podklad ve vzdálenosti cca 30 cm od povrchu. Na omítkové pistoli je vhodné použít trysku o průměru 10 – 12 mm. Délka hadic od omítacího stroje k pistoli Max. 25m. Nastavení průtoku vody, cca 400-450l/hod., je na každém stroji individuální, v závislosti na opotřebení šnekového čerpadla. Konzistence by měla být co nejřidší, směs však nesmí stékat po podkladu, v případě potřeby omítku zahustit snížením průtoku záměsové vody na stroji.

Provedení omítky:
Na rohy přichytit v předstihu rohové omítací profily pomocí Knauf Bau- und Elektrikergips, nebo MP 75. Na překlady, přechody materiálů a vyplněná místa po rozvodech aplikovat omítku a vtlačit do ní armovací tkaninu. Tkaninu vždy vtlačovat do čerstvé omítky, nikdy neukládat na neomítnutý podklad. V případě aplikace na plochy, kde jsou velké nerovnosti podkladu (případně při realizaci max. tl. vrstvy 50 mm) nanášet sádrovou omítku ve dvou krocích, vždy čerstvé do čerstvého. V místech přechodů materiálů (kromě spojů strop/stěna) provádět armování omítky (nejlépe tkaninou Vertex R85 o velikosti oka 10/10). Tkanina musí být vložena s přesahem cca 10 cm a umístit do cca 1/3 pod povrch omítky. Omítku nanést v rovnoměrné vrstvě, srovnat latí a nechat zavadnout. Když začne povrch tuhnout, vyhladit povrch fasádní špachtlí (motýlem), poté lehce navlhčit, rozfilcovat a uhladit fasádní špachtlí nebo hladítkem. Doba pro zpracování omítky je cca 180-200 min., podle stavu podkladu, teploty a vlhkosti vzduchu. Vždy je nutno používat čisté nářadí a nádoby, jakékoli nečistoty mohou ovlivnit výsledné vlastnosti omítky. Tuhnoucí materiál nerozmíchávat.

Při realizaci sádrových omítek je nutno mít omítané místnosti uzavřené, maximálně zamezit proudění vzduchu. Je-li nutné (pouze u stěn a lokálně, ne celoplošně) nanést omítku ve větších tloušťkách max. 100 %. do 50 mm, musí být druhá vrstva aplikována na čerstvě nastříkanou, zubatým hladítkem pročesanou, avšak již tuhnoucí podkladovou omítku – čerstvé do čerstvého.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek