Pátek, 12 dubna, 2024
bydlení

Od základů nový dům nebo rekonstrukce? Udělejte to s YQ!

- Komerční sdělení -aktuality

Stavění s YQ? Co to znamená? Inteligentní, kvalitní a spolehlivé stavění s pórobetonem značky Ytong. Na počátku vzniku nového materiálu stála inovace – švédský architekt Axel Erikson vyvinul pórobeton téměř před sto lety. Jeho výroba vychází jen z několika základních přírodních surovin – písek, cement, vápno a voda se díky pokročilé technologii dokáží změnit v moderní, spolehlivý, zdravý a vysoce trvanlivý stavební materiál pro jakýkoli typ stavby.
Inovace vychází zejména z know-how a vývoj probíhá směrem ke zdokonalení technologií, výroby a znalostí o materiálu. Výsledkem je například „vlajková loď“ Ytong Lambda YQ, tepelněizolační tvárnice, která s několikaletým předstihem byla vyvinuta tak, aby plnila ty nejpřísnější tepelnětechnické normy. Nyní je již na našem trhu plně etablována a patří k nejžádanějším produktům pro jednovrstvé zdění bez zateplování.

Prvotřídní kvalita surovin a německá přesnost
Kvalita a prvotřídnost produktů Xella závisí na technologiích a také surovinách nejvyšší jakosti. Kontrolu kvality určuje samozřejmě ČSN, která stanovuje povinná kritéria, další zárukou je také ISO, které Xella pravidelně obnovuje. Důležitou roli v prémiové kvalitě má ale řada interních zkoušek, které jsou nařízeny v rámci celého koncernu a jsou v mnoha kritériích náročnější než normy stanovené ČSN.

Koncern Xella disponuje akreditovanými laboratořemi v Brucku, kde probíhá pravidelná kontrola a měření s cílem zaručit u materiálu dlouhodobě stálé vlastnosti. Pravidelně se měří také skutečná radiace výrobků, která je trvale výrazně nižší než u ostatních stavebních materiálů. Dvakrát ročně se v německých laboratořích kontrolují také skutečné tepelněizolační vlastnosti produktů. Zákazník má tak jistotu, že kterýkoli z nich odpovídá deklarovaným hodnotám a výrobce garantuje skutečná čísla.

Použití YQ zvládne každý
Ytong je mezi svépomocnými stavebníky oblíbený zejména proto, že neklade velké nároky na řemeslné znalosti a také pro svoji lehkou tvarovatelnost, díky které vzniká minimum stavebního odpadu. Systémové stavění s Ytongem však znamená mnohem širší možnosti, než stavět efektivně a bez rizika. Představuje kompletní řešení stavby – kromě tvárnic a překladů jsou to díly pro výstavbu stropu, střechy, schodů a prvků pro povrchové úpravy.

Potvrzují to zkušenosti například majitele tohoto dvougeneračního pasivního domu, který vznikl svépomocí: „Při řezání tvárnic mi stačila ruční pilka. Jelikož nejsem zedník, tak mi to šlo pomaleji, ale o to víc jsem dbal na detaily. Rohy nám založil zdarma Ytong mistr, využil jsem této služby výrobce, kterou nabízí zdarma,“ říká k práci majitel a současně zhotovitel domu. Obvodové tvárnice jsou zásadní pro dosažení neprůvzdušnosti obálky domu, což je v případě pasivu poměrně náročné. Kromě nich systém Ytong využili i pro několik praktických detailů: „Tvárnice se snadno se řežou a tvarují – my jsme z nich například v koupelně vyřezali zaoblenou lavičku do sprchového koutu a v domě máme z tvárnic i schody. Ty nám dodaly z Ytongu již nařezané na míru. Všechno jsme to zvládli svépomocí,“ uvedl majitel další možnosti využití systému Ytong.

Jak využít YQ při rekonstrukci?
Pokud vás čeká kompletní přístavba či rozsáhlejší rekonstrukce, při které budete stavět obvodové zdivo, nabízí se jako řešení také tepelně izolační tvárnice Ytong Lambda YQ. Mají dosud nejlepší vlastnosti z celého sortimentu Ytong – vynikají zvýšenou pevností a zlepšenými tepelně izolačními vlastnostmi. K dosažení optimálního výsledku můžete použít také systémové doplňky, jako je například vnější tepelněizolační omítka, vnitřní tepelněizolační omítka a hlazená vnitřní stěrka. S nimi můžete také jako „hobby stavitel“ postavit celou stěnu, kde jsou v maximální míře eliminována rizika tepelných mostů, je zaručena dlouhá životnost a bezvadné fungování i při teplotních výkyvech.

Příkladem vydařené rekonstrukce je dům, kde se do svépomocné výstavby pustila majitelka, profesí stavební inženýrka. „Ytong jsem zvolila proto, že je lehký, dobře se s ním pracuje. V domě se s ním dovrhovaly štíty, které zůstaly z původní části. Jednoduché řezání se vyplatilo hned v této části konstrukce,“ uvádí k projektu. I ona se rozhodla využít praktické vlastnosti systémového schodiště: „Dalším plusem bylo schodiště na míru. Původní schodiště se odstranilo a na jiné místo bylo instalováno na podezdívku schodiště nové. Je snadné a nepotřebovalo žádné základy.“.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek