Pondělí, 7 října, 2024
bydlení

Septoriová skvrnitost rajčat: Jak ji rozeznat a léčit?

- Komerční sdělení -aktuality

Septoriová skvrnitost rajčat způsobuje vážné ztráty na úrodě rajčat. Patří k nejničivějším chorobám této chutné zeleniny. Zvláštní problém představuje v oblastech náchylných na delší období vlhka. Jak identifikovat příznaky tohoto plísňového onemocnění? Co je dobré použít k prevenci, kontrole a minimalizaci infekce?
Septoriová skvrnitost (Septoria lycopersici) se podobně jako raná plíseň projevuje skvrnami na listech. Pro začátečníka je problém rozlišit tyto dva druhy onemocnění. Zatímco raná plíseň obvykle nepoškodí velké množství rajčat a objevuje se jen v jednom období růstu, septoriová skvrnitost může udeřit v kterékoli fázi vývoje rajčat – nevyhýbá se malým sazenicím, ale ani velkým dospělým rostlinám.

Prvním znakem infikování touto plísní jsou malé skvrny na spodních listech rajčete. Nejprve se objevují v podobě mnoha malých, vodou nasáklých skvrn, které mají průměr asi 2 až 3 milimetry. Tyto skvrny mají tmavě hnědý okraj a šedý (nebo jakoby spálený) střed. Postupně se slučují do větších skvrn.

Zralé léze mají ve středu mnoho tmavě hnědých struktur, vypadají jako skvrny posypané pepřem. Jsou to pouhým okem viditelné pyknidie – plodnice hub, které vytvářejí spóry. Silně infikované listy před vyschnutím a opadnutím žloutnou.

Jak rozeznat septoriovou skvrnitost od rané plísně
Kromě toho, že raná plíseň napadne rajčata obvykle začátkem sezóny, existují dva klíčové způsoby jak zjistit, zda je infekce způsobena plísní Septoria lycopersici nebo ne.

Plísňové léze rané plísně nemají viditelné pyknidie, takže pokud uvidíte černé skvrny, je pravděpodobné, že vaše rostliny rajčat jsou infikovány Septoriou.

V lézích způsobených Septorio chybí klasický terč, který se nachází v lézích rané plísně.

Jak se šíří septoriová skvrnitost rajčat?
Ideální teplota pro vylučování četných spór je od 15 do 27°C. I to je důvod, proč se tato plíseň tak snadno a dobře šíří. Častým způsobem šíření těchto spor je stříkající voda, ale můžeme je šířit i prostřednictvím nářadí, dokonce i na rukou a oblečení. K šíření nemoci přispívá i hmyz, zejména brouci. Za vlhkých příznivých podmínek mohou být rostliny již do dvou týdnů kompletně infikovány.

Spory jsou schopny vyklíčit do 48 hodin, listové skvrny se objevují již za 5 dní a další pyknidie do 7 až 10 dnů. Houba produkuje množství spor, a to během 10 až 13 dnů.

Spory však nemohou infikovat rostliny, pokud není prostředí vlhké, takže infekce jsou pravděpodobnější v deštivých dnech nebo v oblastech s dlouhotrvající rosou.

Nepoškozují jen rajčata
Na infekci tímto patogenem je citlivé množství rostlin z čeledi hluchavkovité, slouží jako potenciální hostitelé. Na nich je patogen schopen produkovat ještě více spor, které mohou infikovat rostliny rajčat. K potenciálním hostitelům patří brambory a lilek, plevel, jitrocel, kopřiva.

K tomu, aby původce septoriové skvrnitosti přezimoval, potřebuje rostlinné zbytky.

Odstraňte nemocné listy
Pokud infekci zachytíte ještě v jejích začátcích, rozšíření zabráníte odstraněním infikovaných spodních listů a jejich spálením nebo zničením. Nedávejte je do kompostu!

Odstraňte náchylné plevele
Věnujte pozornost, aby v blízkosti rajčat nebyly žádné plevele a rostliny, které slouží jako potenciální hostitel infekce.

Mulč kolem základny rostlin
Mulčování rostlin snižuje pravděpodobnost šíření spór z půdy, která může obsahovat směs spór a zbytků rostlin. Před přidáním mulče počkejte, dokud se půda zahřeje na 21 ° C.

Nepolévejte shora ani vodními tryskami zespodu – Oba tyto způsoby zavlažování zvyšují pravděpodobnost infekce. Abyste se vyhnuli problému, rajčata zalévejte brzy ráno ke kořeni tak, aby půda byla vlhká, ale ne promočená.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek