Sobota, 13 dubna, 2024
bydlení

3 jednoduché způsoby, jak podpoříte opylení na vaší zahrádce

- Komerční sdělení -aktuality

Bez přiměřeného opylení bychom měli podstatně méně úrody, než očekáváme. Jak podpořit opylení a zvýšit úrodnost? Na podporu opylení můžete použít tři jednoduché techniky: přilákat opylovače, využít vítr ve svůj prospěch a opylování ručně. Jak na to?
Vysaďte květiny pro včely
Snad každý ví, že včela je významným opylovačem, bez něhož by se v zahradách nedařilo. K tomu, abyste je přitáhli, musíte jim vytvořit lákavé místo „k vysedávání“. To znamená – vysadit ve vaší užitkové zahradě květinový záhon. Důležité je vybrat širokou škálu květin různých druhů, které přitahují různé druhy včel a jiné opylovače. Snažte se prodloužit období kvetení vysazením postupně nebo průběžně kvetoucích odrůd.

I mnoho keřů má květiny, které přitahují opylovače: budleje, vilín, tavolník a mahonie. Přidejte bylinné trvalky, jako jsou plicník, řebříček, kakost, echinacea, cesmína a náprstník. Pažitka, tymián, levandule a oregano vám také pomohou přilákat opylovače a zároveň poskytnou úrodu chutných bylin.

Práce, které vás čekají na zahradě v červenci? Prostřihávání, zalévání, podpora opylení
Vysadíte-li jednoleté květiny mezi zeleninu, lehce přilákáte včely přesně tam, kde je potřebujete. K tomuto účelu je vhodný především měsíček a Limnanthes douglasii.

Vyhýbejte se použití pesticidů. Nezabíjejí pouze škůdce, jsou smrtelné i pro užitečný hmyz.


Využijte při opylení vítr
Některé plodiny nejsou vůbec opylovány hmyzem, ale spoléhají se na to, že vítr přenese pyl na čekající samičí květiny. Například kukuřice vylučuje pyl ze svých třásní, aby přistála na samičích květech. Pokud se tak nestane, kukuřičné klasy nebudou mít žádná jádra. Z tohoto důvodu je nejlepší vysazovat kukuřici spíše do bloků než do řádků, abyste zvýšili pravděpodobnost, že pylová zrnka rozfoukaná větrem budou padat na „hedvábí“ sousední rostliny.

Některé plodiny, například rajčata, papriky a lilek, dokážou samy zvládnout opylení. Proto je můžeme pěstovat i přikryté ve skleníku nebo ve fóliovnících. Ve skleníku můžete napodobit pohyb větru poklepáním nebo jemným protřepáním stonků rostlin.

Ruční opylení zeleniny
Při vlhkém a chladném počasí, poletuje méně hmyzu. Pokud takové nepříznivé počasí trvá déle než pár dní nebo rostliny pěstujeme ve skleníku, je vhodné podpořit opylení i ručně. Dá se to několika způsoby – například manuálním vtíráním pylu do jiných květin pomocí štětce či vatového tamponu.

Proč jsou pro zahrádkáře důležité včelařské rostliny?
Některé rostliny mají samostatné samčí a samičí květiny, takže nejprve je musíte umět rozeznat, abyste postupovali správně. V rostlinách čeledi tykvovitých (například cuketa) samičí květiny odlišíte od samčích díky otoku (nezralé plody) za květem.

Ruční opylování dobře funguje i při časných jahodách, pomoci můžete také kukuřici.

Tipy, které vám pomohou při manuálním opylování
Jahody, maliny, ostružiny a hrozny jsou samoopylivé a mají květiny s oběma částmi – samčími i samičími (tyčinky pokryté pylem a pestík uprostřed).
Okurky, vodní meloun, dýně, cuketa mají na stejné rostlině samostatné samčí a samičí květiny. Je třeba, aby se pyl ze samčích dostal na samičí květiny. Můžete to udělat jednoduše: Odstřihněte samčí květ u spodní části stonku. Ujistěte se, že jsou okvětní lístky zcela staženy nebo odříznuty, aby byl pyl odkryt. Potom se samčím květem jemně dotýkejte samičího květu, dokud neuvidíte, že se pyl přenesl.
Mnoho samčích květů má dlouhou stopku, zatímco samičí květiny mají malé, nezralé ovoce („vaječník“) na místě, kde se stonek potýká s květinou.
Pro ruční opylení si vyberte suchý den a začněte hned ráno. Proč? Většina odrůd květin se otevírá ráno, ale brzy odpoledne se už uzavírají.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek